Vi kokar rabarberkräm

Idag har några av barnen på Ekens avdelning skördat rabarber och äpplen för att koka kräm till mellis. Det krävde både gott samarbete och stort fokus, då vi behövde klättra högt för att nå äpplena, vara starka för att lyckas dra upp rabarbern och sedan koncentrera oss när vi skulle använda de vassa knivarna. Det var kul att se att så många av barnen verkar vara vana att hjälpa till med att förbereda maten hemma, de höll vant i de vassa knivarna och var noga med att hålla kniven rätt i handen. Detta är en del av vårt arbete inom hållbar utveckling, där barnen lär sig att ta vara på det vi odlar och har i vår närmiljö. Det märktes tydligt att barnen tyckte att det var roligt och spännande att tillsammans skapa krämen som vi i eftermiddag ska bjuda kompisarna på!

”Mmm, vad det luktar gott!” uttryckte barnen medan vi hackade och sedan kokade vår kräm. Efter en liten tjyvsmak konstaterade de att vi behövde ha i lite mer socker. Vi hade hittat ett recept som grund för att veta vad vi behövde hämta från Linnea i köket, men det blev både en och två turer till för att hämta såväl en liter vatten som en stomp – vad en nu använder den till…? Barnen tog hela uppgiften på stort allvar och var hjälpsamma med allt vad de kunde – vilket var allt utom att röra i krämen när den kokade som mest!

Läs fler nyheter från förskolan

Kaningrupp: Barnets bästa

Kaningrupp: Barnets bästa

KANINGRUPPSTID Idag har Kaninerna haft grupptid och arbetat med barnkonventionen, närmare bestämt artikel 3: ”Barnets bästa ska komma i främsta...

Läs hela inlägget

12 september 2023

Skogsutflykt till Luffarbacken

Skogsutflykt till Luffarbacken

”Jag ser dig fröken!” (En grundregel när vi är på utflykt.) Denna förmiddag besöker en grupp från Sjumilaskogens förskola Luffarbacken...

Läs hela inlägget

23 augusti 2023

Våra namn

Våra namn

Idag har vi på Sjumilaskogens förskola tjuvstartat kaningruppens arbete med barnkonventionen och pratat om att alla barn har rätt till...

Läs hela inlägget

21 augusti 2023