Hinderbana – Motorikbana – inte nudda mark

Godmorgon!

 

Kärt barn har många namn…

Hinderbanan kombinerar pedagogik med lekfullhet. Barnen är själva med och bygger upp hinderbanan vilket både leder till delaktighet, engagemang, kreativitet samt att barnen håller värmen nu när det snart börjar nalkas vintertid.

Hinderbanan byggs i olika etapper och i varje etapp ställs  barnen inför ett nytt hinder att ta sig igenom. Här utmanas barnen i sina motoriska färdigheter oavsett ålder. Undervisning utomhus bygger ofta på en pedagogik som främjar inflytande och delaktighet, reflektion och kreativt skapande.  Till hinderbanan lägger vi även till musik som barnen ofta själva är med ocvilket ökar på rörelseglädjen ännu mer:)

 

 

 

Läs fler nyheter från förskolan

Språk – tillsammans med Socialtjänstehund

Språk – tillsammans med Socialtjänstehund

                                       ...

Läs hela inlägget

15 februari 2024

FN-dagen

FN-dagen

Den 24/10 uppmärksammade vi FN-dagen på vår förskola. Vi arbetade med FN och barnkonventionen hela veckan och startade upp arbetet...

Läs hela inlägget

02 november 2023

Skördefest i Gunsta

Skördefest i Gunsta

Skördefest…vilket härligt ord! Vi har tagit tillvara på både det vi själva odlat och det som vi i närområdet (Gunsta...

Läs hela inlägget

12 oktober 2023