Språk – tillsammans med Socialtjänstehund

                                                 

Besök av Sanna och Milton

I dag fick kaninerna besök av hunden Milton och Miltons matte Sanna. Milton är en social tjänstehund.

Syftet med besöket:

Att lära känna en annan art och därigenom utveckla förståelse för olikheter. Tex hur hälsar vi på varandra och hur hälsar en hund? Hur vet man att hunden vill hälsa? Vad har vi för språk för att förstå varandra? Vad har hundar för språk?

I dag fick vi lära oss att man alltid ska fråga hundens ägare om man får klappa den. Att man hälsar på en hund genom att sträcka fram handen framför hunden så den ser handen, kommer den fram och nosar så hälsar den.

Vi fick lära oss flera olika tecken för att kommunicera med Milton. Stopp/stanna Puss Vacker tass Hur man bjuder in (kom) Kom till mig. Barnen var enormt intresserade, nyfikna, duktiga på att lyssna och att ställa frågor. Tänk vad viktigt det är att veta hur en ska kommunicera med andra människor såväl som med djur för att det inte ska bli tokigt. En pedagog berättade att hon är lite rädd för hundar som kommer nära och då gärna drar upp armarna och backar, vilket kan tolkas av hunden som ”kom och lek med mig”. Tur att vi nu vet hur vi ska kommunicera genom att göra stopp/stanna tecknet

Läs fler nyheter från förskolan

Hinderbana – Motorikbana – inte nudda mark

Hinderbana – Motorikbana – inte nudda mark

Godmorgon!   Kärt barn har många namn… Hinderbanan kombinerar pedagogik med lekfullhet. Barnen är själva med och bygger upp hinderbanan...

Läs hela inlägget

15 november 2023

FN-dagen

FN-dagen

Den 24/10 uppmärksammade vi FN-dagen på vår förskola. Vi arbetade med FN och barnkonventionen hela veckan och startade upp arbetet...

Läs hela inlägget

02 november 2023

Skördefest i Gunsta

Skördefest i Gunsta

Skördefest…vilket härligt ord! Vi har tagit tillvara på både det vi själva odlat och det som vi i närområdet (Gunsta...

Läs hela inlägget

12 oktober 2023