Höstterminens Fjällnoradag 2023

Fjällnora friluftsområde är stort och där finns bland annat Käppbacken. Här finns allt vi behöver för att ha vår verksamhet utomhus en hel dag. Vid Käppbacken finns olika skogsrum, gläntor, gräsytor, nedfallna träd att klättra på. Dessa bjuder in till olika fantasilekar och olika motoriska utmaningar. Under dagen erbjöds barnen olika gruppaktiviteter som innehöll samarbete, matematiskt tänkande, skapande i olika tekniker och motoriska utmaningar; Följ nyckelpigans röda tråd, bladmemory, bygg en lövfigur, fotouppdrag- tema naturen med kompis och iPad/digitalt verktyg, färga sandpapper med naturen som verktyg, rulla-bollen-samarbetsövning. Utöver ovannämnda, besökte vi bondgårdsdjuren och hade frilek därtill grillades hamburgare. Efter lunch vilade några barn i vindskyddet andra sov gott på liggunderlag under träden. Dagen avslutades på Fjällnoras stora lekplats där linbanan  var en favorit.

Läs fler nyheter från förskolan

Språk – tillsammans med Socialtjänstehund

Språk – tillsammans med Socialtjänstehund

                                       ...

Läs hela inlägget

15 februari 2024

Hinderbana – Motorikbana – inte nudda mark

Hinderbana – Motorikbana – inte nudda mark

Godmorgon!   Kärt barn har många namn… Hinderbanan kombinerar pedagogik med lekfullhet. Barnen är själva med och bygger upp hinderbanan...

Läs hela inlägget

15 november 2023

FN-dagen

FN-dagen

Den 24/10 uppmärksammade vi FN-dagen på vår förskola. Vi arbetade med FN och barnkonventionen hela veckan och startade upp arbetet...

Läs hela inlägget

02 november 2023